zelený obchod podporujúci vzťahovú výchovu
a trvalo udržateľný životný štýl
Prihlásenie RegistráciaShop Košík Info O nás

Blog

Je Porte Mon Bébé sa mení na Love Radius
Od 1. januára 2019 sa mení názov značky z Je

[02.01.2019]

Dojčenie a nekonečné nočné budenie
Dojčenie a nekonečné nočné budenieTeraz budem písať o probléme,

[19.12.2018]

Dojčenie a množstvo vypitého materského mlieka
Na FB stránke breastfeeding som našla krásnu fotku, ktorá porovnáva

[07.12.2015]

Máte otázku?

Zavolajte nám

+421 (0)908 311 300

Napíšte nám

info@Drobcekovia.sk

Napíšte nám

Napíšte nám

Dojčenie a nekonečné nočné budenie

Dojčenie a nekonečné nočné budenie
Teraz budem písať o probléme, ktorý sme mali my a o tom, ako sme sa s ním popasovali. 
To že sa bábätko budí na dojčenie aj v noci, je úplne normálne. Normálne je aj to, keď bábätko prespí väčšiu časť noci bez nutnosti dojčenia (och ako závidím mamičkám, ktoré to poznajú). Ak bábätko prespí celú noc, alebo väčšiu časť noci, nebuďte ho na kojenie – Vám by sa tiež nepáčilo, keby Vás niekto v noci budil aby ste si dali napríklad taký segedínček... Horšie je, keď sa dieťa budí pričasto a hlavne ak ide už o väčšie dieťa. 
Náš druhorodený možno len raz spal celú noc. Ako bábätko. Väčšinu sa budil tak 2-3x. Spával v postieľke natesno vedľa mojej postele. Darmo som si ho chcela v noci nechať pri sebe – ako náhle sa nakojil šťuchal do mňa do vtedy, kým som ho nepreložila späť do jeho postieľky. Keď mal rok a 15 dní, vyšiel mu prvý zúbok. Potom išli zúbky jeden za druhým. Vtedy sa to všetko pokazilo a dieťa sa zrazu budilo aj 10x za noc. A vždy sa dožadoval naspäť svojej postieľky. Zanedlho na to som si zlomila ruku a milého synčeka (chcel-nechcel) som donútila spať medzi nami v posteli. Bola to nutnosť, inak by som sa nedokázala v noci oňho postarať a bolo nemysliteľné, aby manžel vstávajúci ráno do práce mi ho 10x podával z postieľky a dával naspäť. Obzvlášť, keď patrí do kategórie tatov, ktorým môže dieťa vrieskať priamo do ucha a nezobudia sa. Dúfala som, že keď bude spať medzi nami, bude aj lepšie spať. 
Časté nočné budenie pokračovalo ďalej. Ak sa zobudil tak do 10x za noc, pokladala som to za super noc. Ak toho bolo viac, bola to zlá noc. Pomerovo to mohlo byť tak 3:2. 
Tento stav trval už rok a hoci si človek zvykne na všeličo, toto mi už dávalo riadne zabrať (a to som sa prvý rok chválila tým, ako mi tento raz pôrod doma dal neskutočne veľa energie a síl, z ktorých som čerpala veeeľmi dlho). 
Ako poradkyňa som každej mamičke vravela, že dieťa má dôvod na to, aby sa v noci budilo častejšie. Akurát, že tento stav býva dočasný – keď je dieťa choré, je normálne že sa kojí veľmi často, lebo v MM dostáva látky na uľavenie od bolesti, taký „paralenček“, alebo keď tlačia zúbky. Dokonca aj na mamilovskej stránke je písané, že dieťaťu treba v častom nočnom kojení vyhovieť, lebo mu pomáha znovu zaspať a nebude to trvať naveky a znovu, že dieťa má na to dôvod. Zúbky sa postupne predrali (nie ešte všetky a veľakrát tak, že sme ani nevedeli ako) a ja som stále nevedela prísť na synov dôvod budiť sa v noci tak pričasto. Rok bol však príliš dlhý čas na to, aby som sa dostala na dno svojich síl a začala som uvažovať nad ukončením dojčenia. Zároveň som však v hlave riešila dilemu, že nie som dosť dobrá matka, keď chcem ukončiť kojenie mladšieho o rok skôr ak som kojila staršieho, obzvlášť, keď nemám na to iné vážne zdravotné dôvody. Dokonca som na jednom fóre bola nepriamo označená za sebca... 
Časté nočné budenie a kojenie (našťastie malému stačilo dať po zamrnčaní prsník, trochu si cucol, odvalil sa nabok a spal ďalej, nebolo ho treba už inak uspávať) malo negatívny dopad nie len na mňa, ale aj na syna – podľa pediatrických tabuliek mal nízku váhu a dĺžku na svoj vek. Ráno sa budil nervózny a nervózny býval aj počas dňa. Pripisovala som to všetko obdobiu prvého vzdoru.
Keď tu zrazu znenazdajky sa ku mne dostala kniha od Jiřiny Prekopovej – Děti jsou hosté, kteří hledají cestu. Postupne som sa prelúskala ku kapitole Noci s dítětem. V nej sa písalo presne o mojom probléme (išlo ale o 1,5 ročné dievčatko a písalo sa tam o fľaši nie o dojčení, ale pointa je rovnaká). Dr. Prekopová tam píše, že dieťa v takom veku už potrebuje spať celú noc a nepotrebuje v noci fľašu (v našom ponímaní prsník). V opačnom prípade už ide o závislosť. Keďže si náš syn v noci vždy len trošku pocuckal – maximálne 2-3 glgy, usúdila som, že fakt nie je hladný. Dr. Prekopová radí ako na to – dieťa mať medzi sebou v posteli (to sme mali už rok), pretože prítomnosť rodiča/čov potrebuje, potrebuje ešte teplo rodinného „hniezda“. Prítomnosť mamy mu musí stačiť na kľudný spánok. Ak sa v noci zobudí a bude sa dožadovať fľaše (v našom prípade prsníka) – treba odmietnuť a hoci dieťa bude plakať, dožadovať sa svojho, treba ho zovrieť v náruči, aby cítilo lásku a istotu mamy, aby sa necítilo odmietnuté a snažiť sa ho uchlácholiť hladkaním, čičíkaním, spievaním... len neustúpiť. Prvá noc bola doslova ako absťák (aj autorka to tak prirovnala). Druhá noc mala byť najkritickejšia, kedy dieťa po prvej noci vyskúša, či ten stav stále platí. Aj bola. Absťáky ešte silnejšie. Tretiu noc už malo nastať zlepšovanie. U nás absťáky ešte o dosť dlhšie. Ale neustúpila som, dala by som dieťaťu najavo svoju nestabilitu a dieťa musí mať oporu v rodičovi, mať istotu, že mu môže za každých okolností dôverovať. Musím ale priznať, že miesto prsníka som mu ponúkala fľašu s čistou vodou. V tom čase sa totiž veľmi oteplilo, aj vzduch bol suchý a ja sama som mala potrebu sa v noci napiť. Ak sa mi nechcelo kvôli tomu vstať z postele, odpila som si zo synovej fľaše ;-). Ak bol smädný, skutočne sa riadne napil. Ak nebol, povedal mi, že nechce. Keď sa v noci dožadoval prsníka, povedala som mu, že „didi“ spia a budú až ráno. Ako náhle bolo ráno svetlo, dala som mu prvý raz prsník. Do úplného zobudenia (vstáva okolo 8,30) si zvykne pýtať prsník ešte tak 2-3 razy. To mu ho už neodmietnem a dám mu ho kedykoľvek počas dňa. Verím, že po slnovrate kedy sa budú noci predlžovať, sa postupne zbavíme aj toho skorého ranného dojčenia ;-).
Ako to vyzerá u nás po asi mesiaci praktizovania tejto metódy – malý si ešte občas spomenie na to, že bol v noci kojený a dožaduje sa „mňam-mňam“. Po vysvetlení, že „didi“ spia a bude až ráno sa odvalí na bok a spí ďalej. Občas je smädný a napije sa vody. Z 10 (a viac) nočných budení sú teraz tak 3-4. Dieťa ráno vstáva usmiate a aj počas dňa je oveľa pokojnejší (všimlo si to aj okolie). Začal viacej piť vody, jesť, takže konečne začal viac priberať (2 roky, 10 kg, 82 cm – podľa pediatrických tabuliek hlboko pod minimom, lekárka ma sfúkla, že prečo som to nechala zájsť tak ďaleko, dieťa potrebuje veľa spať, lebo v spánku rastie a pod. ...). Vidím, že potrebuje to obdobie ešte dospať – stane sa, že spí aj do 9,30 a cez obed bez problémov prespí aj 2-4 hodiny. Večer zaspáva podľa toho, ako ho cez deň unavíme. Mne sa konečne začalo v noci aj snívať. Pred tým sa mi stávalo, že som medzi jednotlivými kojeniami nestihla ani zaspať. Takže aj ja som znovu veselá a usmiata mama. 
Ak sa rozhodnete ísť týmto smerom, dopredu Vás upozorňujem na niekoľko vecí, ktorých by ste sa mali vyvarovať:
- Nerobte to tak, že dieťa necháte na niekoľko nocí niekomu inému, aby necítilo Vás, Vašu vôňu, vôňu mlieka a pod. Dieťa potrebuje práve Vás. Ak pri ňom v období odvykacej kúry nebudete, stratí vo Vás dôveru. Lebo vy ste teraz stredobod jeho vesmíru a len Vy musíte pri ňom teraz byť v dobrom aj v zlom
- Začnite pred víkendom, kedy ostatní členovia rodiny nemusia ísť na druhý deň do práce či do školy. Ak bývate v byte, kde okolo Vás sú susedia, upozornite ich na to, prečo bude pár nasledujúcich nocí u Vás strašný plač, aby nevolali rovno sociálku ;-)
- Ak už začnete a máte zažehnané prvé kojenie, vytrvajte až do rána, neustupujte. Neustupujte ani nasledujúce dni. Dieťa by to bralo ako zlyhanie z Vašej strany a naštrbí sa tak jeho dôvera vo Vás
- Dajte sa na to len keď je dieťa zdravé.
- Počas dňa sa mu venujte ako sa len dá a prsník mu ponúkajte kedykoľvek si zažiada. Tak bude cítiť, že ho stále veľmi ľúbite, že nie je odvrhnuté, že už neprichádza nedobrovoľné odstavovanie...
Uvedenú knihu vrelo doporučujem prečítať celú, je tam veľa skvelých rád. V prípade otázok ma neváhajte kedykoľvek kontaktovať, rada Vám poradím.
Príjemné dojčenie <3

Autor: Andrea Lackovičová, www.drobcekovia.sk

Páčil sa Vám tento článok? Môžete ho zdieľať na FB tu: https://www.facebook.com/drobcekovia.sk/photos/a.536462193051279/769713443059485/?type=3&theater a dať tak o ňom vedieť svojim priateľom. Pomohli Vám informácie obsiahnuté v článku? Budeme radi, keď nám dáte o tom vedieť do komentára pod článok. Páči sa Vám naša filozofia? Budeme radi, keď sa stanete našim fanúšikom, alebo nás odporučíte aj svojim známym. Ďakujeme :-)

Obchod prevádzkuje:
3A plus s.r.o., Pod Hrádkom 930/61, 971 01 Prievidza
Created by © 2019 WebCreative.info All rights reserved.
Info
Všeobecné obchodné podmienky
Reklamačné podmienky
Ako nakupovať
Doprava
Podmienky ochrany súkromia (POS)
O nás
Drobcekovia.sk
Kontakt
Napíšte nám
Veľkoobchod
Zoznam zmluvných predajcov Greentom
Zoznam zmluvných predajcov Nomi
Newsletter
Prihláste sa na odber noviniek z Drobcekovia.sk