Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.
zelený obchod podporujúci vzťahovú výchovu
a trvalo udržateľný životný štýl
Predajňa:
M. R. Štefánika 33
971 01 Prievidza
+421 917 516 774

Blog

Dojčenie a tvar prsníka
Dojčenie a... ...ach tie prsia Isto to mnohé z vás poznajú – práve…

[05.11.2021]

6. Rovnováha
6. Rovnováha                Rovnováha medzi…

[04.10.2021]

Dojčenie a vplyv na kvalitu zubov
Dojčenie a vplyv na kvalitu zubov Určite ste počas dojčenia aspoň raz…

[17.09.2021]

<< <
> >>

Máte otázku?

3. Dojčenie

Ďalším nástrojom vzťahovej výchovy je

Dojčenie

„Dojčíš? Nie? Ty nie si kontaktná mama?“

Ako som už spomínala, vzťahová výchova pozostáva zo 6 nástrojov. A je len na nás, ktoré z nich si vyberieme. Či všetky, či tie, ktoré nám a nášmu dieťaťu vyhovujú.

Preto posudzovať mamu či je dostatočne „kontaktná“ podľa toho či dojčí alebo nie, je neadekvátne. Sú mamy, ktorým sa dojčenie nevydarilo. Sú mamy, ktoré dojčiť z objektívnych príčin nemôžu. Sú mamy, ktoré sa rozhodli nedojčiť. Sú mamy, ktoré sa rozhodli dojčiť. Sú mamy, ktoré dojčia a po čase (6 mesiacov, rok...) sa samé rozhodnú ukončiť dojčenie. Sú mamy, ktoré sa rozhodli dojčiť až do samoodstavenia.

Ako sa ktorá rozhodne je len a len na nej. Nikto nemá najmenšie právo posudzovať kvalitu mamy a jej „kontaktnosť“ podľa dojčenia.

Pred rokmi, keď som zápasila s problémom nekonečného nočného budenia pri strednom synovi, som zvažovala ukončenie dojčenia vo veku 1-2 rokov. No bojovala som. Bojovala som sama so sebou. Prvého syna som dojčila 3 roky a tohto odstavím o rok skôr? Som predsa poradkyňa dojčenia (v tom čase aj členka o. z. združujúceho poradkyne) musím ísť príkladom. A musím sa držať protokolov. Podľa tých má dieťa na dojčenie nárok. Nárok aj na úkor matky. Matka, ktorá chce pre svoje pohodlie ukončiť dojčenie je „sebecká“, lebo dieťa by sa chcelo dojčiť čo najdlhšie... Tak isto matka, ktorá sa rozhodla ukončiť dojčenie kvôli nutnosti začatia liečby, je údajne „sebecká“. Zástanci takýchto extrémnych názorov však zabúdajú na jeden z najdôležitejších nástrojov vzťahovej výchovy, ktorým je rovnováha. Tomu sa budem venovať v ďalších príspevkoch.

Môj boj dojčiť/nedojčiť trval rok. Nekonečné nočné budenie (na ktoré má vraj dieťa nárok) nechalo následky aj na synovi aj na mne. Problém sme však vyriešili – zabudla som na protokoly, pomohla mi kniha od Jiřiny Prekopovej. Písala som o tom v článku Dojčenie a nekonečné nočné budenie. Dojčenie som zachránila a syna kojila do jeho samoodstavenia vo veku 3,5 roka.

Tak dojčíte či nedojčíte?

Odpovedzte protiotázkou: „A ty doma denne varíš, či kupuješ hotové jedlo?“

Čo koho do toho. Bez ohľadu na to, či sa Vám to podarilo, alebo nie, či ste sa rozhodli dojčiť, alebo nedojčiť vôbec, je to len a len vaša vec, nikto nemá právo vás za vaše rozhodnutie súdiť. Pre vaše dieťa ste tá najlepšia mama. Len vás si vybralo.

P. S.: Fotiek, na ktorých dojčím, mám málo. Pri dojčení som sa venovala dieťaťu, nepokladala som za dôležité to dokumentovať ;-)

 

Autor: Andrea Lackovičová, www.drobcekovia.sk,
Páčil sa Vám tento článok? Môžete ho zdieľať na sociálnych sieťach a dať tak o ňom vedieť svojim priateľom. Pomohli Vám informácie obsiahnuté v článku? Budeme radi, keď nám dáte o tom vedieť do komentára pod článok na instagrame @mama3synov. Páči sa Vám naša filozofia? Budeme radi, keď sa stanete našim sledovateľom, alebo nás odporučíte aj svojim známym. Ďakujeme 

 

Vytvorené: 30.01.2021 | Naposledy upravené: 30.01.2021 | Zobrazené: 2383
Info
Všeobecné obchodné podmienky
Reklamačné podmienky
Ako nakupovať
Doprava
Podmienky ochrany súkromia (POS)
O nás
Drobcekovia.sk
Kontakt
Napíšte nám
Veľkoobchod
Zoznam zmluvných predajcov Greentom
Zoznam zmluvných predajcov Nomi
Bonusový klub DROBCEKOVIA
Obchod prevádzkuje:
3 A plus s.r.o., Pod Hrádkom 930/61, 971 01 Prievidza
Created by © 2021 WebCreative.info All rights reserved. Edited by Andrej Lackovič