zelený obchod podporujúci vzťahovú výchovu
a trvalo udržateľný životný štýl
Prihlásenie RegistráciaShop Košík Info O nás

Blog

Denník jednej tehotnej... 2. lunárny mesiac
Druhý lunárny mesiac (5. – 8. týždeň, 29 -56 deň)

[16.08.2019]

Dojčenie a fajčenie
Dojčenie a fajčenie Nezlučiteľné? Čítajte ďalej a zistíte :-) Nie, týmto článkom v žiadnom prípade

[25.07.2019]

Denník jednej tehotnej... 1. lunárny mesiac
Prvý lunárny mesiac (1. – 4. týždeň;

[01.07.2019]

Máte otázku?

Zavolajte nám

+421 (0)908 311 300

Napíšte nám

info@drobcekovia.sk

Napíšte nám

Napíšte nám

Dojčenie a fajčenie

Dojčenie a fajčenie

Nezlučiteľné? Čítajte ďalej a zistíte :-)

Nie, týmto článkom v žiadnom prípade nechcem matky fajčiarky povzbudzovať k tomu, aby smelo fajčili aj po narodení detí. To, že si cigaretu nevedia/nedokážu odoprieť ani kvôli tomu novonarodenému pokladu je záležitosť ich vedomia, či svedomia. Keď vidím ženu, ako fajčí a skláňa sa pri tom nad dieťaťom v kočíku, ktoré sa nemá ako ubrániť vypustenému cigaretovému dymu... ej, ani nechcite vedieť, čo by som im za to spravila... No aj tak ich týmto príspevkom chcem povzbudiť k tomu, aby aj napriek svojej závislosti dojčili.

Prečo?

Na začiatok vyvrátim mýtus, s ktorým sa často stretávam: umelé mlieko je spracované materské mlieko – NIE!!! Iide o spracované KRAVSKÉ mlieko! A to je zložením ideálne pre teliatka, ktoré potrebujú rýchlo narásť a pribrať. Nie pre ľudské mláďa! Takže vzdať sa dojčenia len kvôli závislosti na nikotíne a upokojiť sa tým, že dieťa dostáva v umelom mlieku všetko, čo by dostalo v materskom, je krátkozraké...

Opakovanie – matka múdrosti a trochu poučovania nezaškodí. Zhrňme si teda plusy dojčenia, oproti kŕmeniu umelou náhradou mlieka:

+ je k dispozícii kedykoľvek a okamžite, vždy správnej teploty

+ dojčením dieťa získava všetky živiny ktoré potrebuje pre svoj vývoj, namiešané v správnom pomere, ktoré v tu danú chvíľu potrebuje

+ materské mlieko je ľahko stráviteľné a nutrične plne využiteľné

+ probiotické kultúry obsiahnuté v materskom mlieku napomáhajú dozrievaniu tráviaceho traktu a znižujú tak tráviace problémy bábätiek (koliky...). A čo je dôležité – nedajú sa umelo nahradiť. Každá matka má vo svojom mlieku špecifické zloženie týchto kultúr, vytvorené presne na mieru JEJ dieťaťa!

+ látky obsiahnuté v materskom mlieku pôsobia proti bolesti ako analgetikum (taký „paralenček“ v zdravej a chutnej podobe – preto deti počas bolestí trávia viac času na prsníku)

+ dojčenie ako jeden z nástrojov vzťahovej výchovy upevňuje väzbu medzi matkou a dieťaťom

+ podľa niektorých štúdií dojčenie napomáha vývoju dieťaťa a vraj zvyšuje IQ dieťaťa

+ dojčenie chráni aj zdravie samotnej matky

+ ...

Tých plusov by sme mohli pridať viac...

Aké je ale negatívum dojčenia matkou fajčiarkou?

- do mlieka sa dostáva stopové množstvo škodlivých látok.

Ide ale len o stopové množstvo, ktoré sa podľa Dr. Jacka Newmana ráta v 0,XXX PROMILE. Čo je v porovnaní s prínosmi dojčenia zanedbateľné množstvo. Okrem toho novorodené dieťa matky fajčiarky trpí po pôrode abstinenčnými príznakmi. A o toto je to ešte dôležitejšie, aby matka fajčiarka dojčila.

Vedeli ste? Pasívne fajčenie ohrozuje vaše dieťa oveľa viac ako stopové množstvo nikotínu a iných škodlivých látok, ktoré dostane do svojho tela už prefiltrované prostredníctvom materského mlieka! Dym z cigarety a teda aj všetky vydychované škodlivé látky sa vstrebávajú do oblečenia, vlasov, pokožky fajčiara a všetkých prítomných – áno, aj detí, ktoré musia byť súčasťou fajčiarskeho rituálu matky. A aj keby matka fajčila mimo prítomnosti dieťaťa, všetky vstrebané látky z cigarety sa z nej postupne uvoľňujú a dieťa toto musí prijímať do tela priamou cestou – vdychovaním!

Milé mamy fajčiarky, za vašu závislosť vás ja súdiť nebudem. Za to vás budú raz súdiť vaše deti. V mene vašich detí, ktoré ešte nevedia dať najavo svoj názor vás prosím – dojčite aj keď fajčíte. Vyhovárať sa na nedojčenie z dôvodu vašej závislosti je alibizmus. Keď už nie ste ochotné vzdať sa svojej závislosti v prospech zdravia vášho dieťaťa, tak ho aspoň chráňte svojim mliekom, ktorého pozitíva ďaleko prevážia to jedno jediné zanedbateľné negatívum!

***
Autor: Andrea Lackovičová, www.drobcekovia.sk
Páčil sa Vám tento článok? Môžete ho zdieľať na FB tu https://www.facebook.com/drobcekovia.sk/photos/a.536462193051279/2590399250990886/?type=3&theater a dať tak o ňom vedieť svojim priateľom. Pomohli Vám informácie obsiahnuté v článku? Budeme radi, keď nám dáte o tom vedieť do komentára pod článok. Páči sa Vám naša filozofia? Budeme radi, keď sa stanete našim fanúšikom, alebo nás odporučíte aj svojim známym. Ďakujeme 

Obchod prevádzkuje:
3A plus s.r.o., Pod Hrádkom 930/61, 971 01 Prievidza
Created by © 2019 WebCreative.info All rights reserved.
Info
Všeobecné obchodné podmienky
Reklamačné podmienky
Ako nakupovať
Doprava
Podmienky ochrany súkromia (POS)
O nás
Drobcekovia.sk
Kontakt
Napíšte nám
Veľkoobchod
Zoznam zmluvných predajcov Greentom
Zoznam zmluvných predajcov Nomi
Newsletter
Prihláste sa na odber noviniek z Drobcekovia.sk